Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 07.03.2013 06:35:57 

chovatelská stanice zakrslých Teddy:TEDDY-CLUB

krmení - feed

Našim králíčkům krmíme především kvalitní luční seno. Přidáváme granule pro různé kategorie králíků ( chovné samice, mladí jedinci, chovní samci) a také neloupaný oves. Osvědčily se nám i hrachové vločky. Slunečnicová semínka, dýňová semínka, burisony a mrkvové kuličky ( dovoz z Německa ) chutnají pouze některým našim králíčkům.  Mladým jedincům do půl roku nedáváme žádná šťavnatá krmiva, dokud není plně vyvinutý a zralý jejich trávící systém. Pro mladé králíčky je velmi nutný dostatek vlákniny ( seno, neloupaný oves). Vláknina podporuje trávení, pomáhá tělu při výrobě tepla, a mechanicky dobře zasytí. Je nejdůležitější složkou výživy  odstavených mláďat králíků. Mladým králíčkům též nedáváme tvrdé pečivo, až po stáří půl roku. Lepek obsažený v pečivu mláďatům škodí , a poměrně dobře zasycuje. To vede následně k nízkému příjmu sena, které by mělo tvořit největší složku denní krmné dávky.

                                                                                                                                                                                                       

Dospělým králíčkům podáváme kromě granulí, hrachových vloček, dýňových a slunečnicových semínek, ještě lněné semínko, mrkvové kuličky , burisony a  též šťavnatá krmiva ( mrkev, jablka, petržel, celer, brokolici, kedlubny ,různé druhy  ovoce  a také ovocné větvičky, v zimě i jehličnaté ). Menší množství tvrdého pečiva podáváme cca 2x týdně. Zahraniční chovatelé ještě uvádějí u svých teddy vysokou oblibu fenyklu (dávat pouze menší množství ). Na jaře se těší velké oblibě králíčků  listy a květy pampelišek. Veškeré šťavnaté krmení začínáme podávat postupně a krmení vždy dáváme zcela čerstvé. Množství zeleného krmiva výrazně omezujeme. To znamená, že krmíme veškerými šťavnatými krmivy opravdu velmi málo, je spíš určeno ke zchutnění a zpestření krmné dávky, ne k zasycení.

                                                                                                                                                                                                      

Ke krmení používáme též vyrobené směsi od firmy Versele-Laga.  Z Českých směsí se nám  osvědčily produkty firmy Apetit- zejména směs nazvaná ZELENÁ LOUKA, ve které je obsažena sušená červená řepa, sušená mrkev, biskupský chlebíček, kukuřičné a hrachové vločky, sojové vločky, fazolové vločky a luční byliny. Tuto směs jednou denně doplňujeme směsí pro zakrslé králíky od firmy APETIT.

Po více než ročním testování krmné dávky můžeme s klidným svědomím více než DOPORUČIT výrobky firmy APETIT. Osvědčily se na 1000 % a zejména směs nazvaná ZELENÁ  LOUKA má podle nás přímo geniální složení !!!  Kdo má tedy na srdci blaho svých králíčků,  krmením od firmy APETIT poskytne svému ( svým ) mazlíkům ( chovným jedincům ) to nejlepší do papulky :-))

                                                                                                                                                                                                     

Základem výživy našich teddy ale zůstává kvalitní luční seno. Vojtěškové seno není  tolik vhodné, protože obsahuje příliš mnoho bílkovin, obsahuje velmi tvrdé a tlusté stonky, které králíci neradi přijímají, a navíc se hodně odroluje ( drobné lístečky, ve kterých je nejvíce živin po usušení rychle opadávají), čímž seno ztrácí svou výživnou hodnotu.

                                                                                                                                                                                                     

Mláďatům , která se teprve učí přijímat pevnou stravu předkládáme také ovesné vločky. Jsou lehce stravitelné a nezatěžují trávící systém, přesto obsahují dostatek potřebné vlákniny.

                                                                                                                                                                                                   

Zkoušeli jsme podávat také směsi zrnin, ale naši králíčci vybrali vždy pouze oves. Téměř úplně odmítali ječmen.

                                                                                                                                                                                                   

 K napájení používáme vždy čerstvou vodu, občas osolenou, občas s přípravkem Acidomid a někdy též s trochou citronové šťávy. Dobré zkušenosti máme i s napájením černým čajem . Též přidáváme vitamíny v tekuté formě ( do nápoje ).

                                                                                                                                                                                               

 

A jak nyní krmíme ? Podáváme směsi od firmy APETIT a musím říci, že zatím s velkým úspěchem u králíčků.  Směs se zdá být z velmi kvalitních surovin, bez prachu  a s vyváženým poměrem.  Líbí se mi pestrost směsí která zohledňuje velmi dobře kategorie králíčků, pro které jsou určeny. Po více než roční testaci můžedme prohlásit, že se nesmírně osvědčily, a tak výrobky s názvem Směs pro zakrslé králíčky a Zelená louka zůstanou v jídelníčku našich králíčků i nadále . V každém případě však zůstává základem naší krmné dávky kvalitní luční seno.

 

 

TOPlist